Ognisko Skierniewice – Parafia Św. Stanisława, ul. Św. Stanisława 1

Parafia
Ognisko funkcjonuje przy parafii św. Stanisława B.M. Duszpasterzem wspólnoty jest Ks. Grzegorz Gołąb. Zapraszamy na spotkania:
w trzeci poniedziałek miesiąca, o godz. 18:00 Msza, o godz. 19:00 spotkanie w siedzibie Civitas Christiana, ul Reymonta 9 (naprzeciwko Galerii Dekada) oraz w pierwszy czwartek miesiąca, o godz. 18:00 Msza, po Mszy modlitwa za rodziny przed Najświętszym Sakramentem, po modlitwie spotkanie w salce na górze przy kościele.
Parafia Św. Stanisława Biskupa i Męczennika >>
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

Pomimo wakacji cykl warsztatów biblijnych nieprzerwanie trwa, więc w pierwszy poniedziałek lipca jak zwykle spotkaliśmy się, by rozważać Słowo Pana. Tym razem było nas osiem (w pełni damski skład). Temat warsztatów brzmiał: „Zło dobrem zwyciężaj” Rz 12, 21. Mirek tym razem przygotował dla nas do przeanalizowania fragment 2Sm 16, 5-13, przedstawiony poniżej:

INTRYGI O NASTĘPSTWO TRONU
Ucieczka Dawida

16Król Dawid przybył do Bachurim. A oto wyszedł stamtąd pewien człowiek. Był on z rodziny należącej do domu Saula. Nazywał się Szimei, syn Gery. Posuwając się naprzód, przeklinał 6 i obrzucał kamieniami Dawida oraz wszystkie sługi króla Dawida, chociaż był z nim po prawej i po lewej stronie cały lud i wszyscy bohaterowie. 7 Szimei przeklinając wołał w ten sposób: «Precz, precz, krwawy człowieku i niegodziwcze*! 8 Na ciebie Pan zrzucił odpowiedzialność za krew rodziny Saula, w miejsce którego zostałeś królem. Królestwo twoje oddał Pan w ręce Absaloma, twojego syna. Teraz ty sam jesteś w utrapieniu, bo jesteś człowiekiem krwawym». 9 Odezwał się do króla Abiszaj, syn Serui: «Dlaczego ten zdechły pies przeklina pana mego, króla? Pozwól, że podejdę i utnę mu głowę». 10 Król odpowiedział: «Co ja mam z wami zrobić, synowie Serui? Jeżeli on przeklina, to dlatego, że Pan mu powiedział: „Przeklinaj Dawida!” Któż w takim razie może mówić: „Czemu to robisz?”» 11 Potem zwrócił się Dawid do Abiszaja i do wszystkich swoich sług: «Mój własny syn, który wyszedł z wnętrzności moich, nastaje na moje życie. Cóż dopiero ten Beniaminita? Pozostawcie go w spokoju, niech przeklina, gdyż Pan mu na to pozwolił. 12 Może wejrzy Pan na moje utrapienie i odpłaci mi dobrem za to dzisiejsze przekleństwo». 13 I tak Dawid posuwał się naprzód wraz ze swymi ludźmi. Szimei natomiast szedł zboczem wzniesienia obok i przeklinał, ciskając kamieniami i rzucając ziemią.

 

Temat był bardzo ciekawy, ale i niełatwy, zwłaszcza, gdy odnosiło się go do własnego życia (kto z nas potrafiłby z taką pokorą przyjąć obelgi i kamienie?). Mirek podsumował go następująco:

– Bóg dając nam swojego Ducha uzdalnia nas do dobrych słów i dobrego postępowania nawet wtedy, kiedy inni nas krzywdzą lub poniżają,

– budując poczucie własnej wartości nie na tym, co mamy, tylko na tym, co dla nas Bóg zrobił z miłości, możemy łatwo odpłacać dobrem za zło i odpowiadać błogosławieństwem na obelgi,

– odpowiadając dobrym słowem na złorzeczenie możemy uśmierzyć gniew i złamać działanie Złego,

– Odpowiadając dobrem na zło dziedziczymy błogosławieństwo Boże.

Bóg umożliwia nam reagowanie dobrem na zło, by w ten sposób działać w naszym życiu i w życiu naszych bliskich.

 

Kronika